Adjuster Training Online

Icon

Request Support

  • My Account
  • Home
  • Texas Pre-Licensing Course
    • Texas License Requirements
    • New Adjuster Licensing Process
    • Certification Process
  • Xactimate
    • Xactimate Isn’t Just For Adjusters
    • Buy Xactimate Online
  • CE Courses
  • Shop All Courses
    • Helpful Course Info
  • Contact Us
    • FAQ’s
    • Our Policies

Lesson Review #2

Posted on 12.22.13

Let’s test your knowledge before we move on.

Time limit: 0

Quiz Summary

0 of 4 Questions completed

Questions:

Information

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading…

You must sign in or sign up to start the quiz.

You must first complete the following:

Results

Quiz complete. Results are being recorded.

Results

0 of 4 Questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 point(s), (0)

Earned Point(s): 0 of 0, (0)
0 Essay(s) Pending (Possible Point(s): 0)

Categories

  1. Not categorized 0%
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  1. Current
  2. Review / Skip
  3. Answered
  4. Correct
  5. Incorrect
  1. Question 1 of 4
    1. Question

    Calculate the unit cost for the following activity: A roofer knows he can lay shingles on the roof at an average of 1 square every hour and the roof is 20 squares, his labor wages are $25.00 per square.  He also knows that the roof tear off is $22.00 per square, felt is $4.00 per square, fasteners are $2.00 per square and new shingles are $135.00 per square.

    What would be the total (R&R) Remove and Replace price for the roof?

    Correct
    Incorrect
  2. Question 2 of 4
    2. Question

    Given the information in the previous the question, the roofer forgot to add for steep roof access.  Xactimate allows for $ 8.61 for tear out and an additional $18.65 for replacement for steep slope roofs.

    How much money is the roofer owed additionally for the roof?

    Correct
    Incorrect
  3. Question 3 of 4
    3. Question

    When measuring you should always round up to the nearest_____?

    Correct
    Incorrect
  4. Question 4 of 4
    4. Question

    When measuring a roof, which unit of measure would you typically use?

    Correct
    Incorrect
RSSYoutubeTwitterFacebook

American Adjuster Academy - AdjusterCourses.com

2015 All Rights Reserved