Let’s test your knowledge before we move on.
Quiz Summary
0 of 4 Questions completed
Questions:
Information
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading…
You must sign in or sign up to start the quiz.
You must first complete the following:
Results
Results
0 of 4 Questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 point(s), (0)
Earned Point(s): 0 of 0, (0)
0 Essay(s) Pending (Possible Point(s): 0)
Categories
- Not categorized 0%
- 1
- 2
- 3
- 4
- Current
- Review / Skip
- Answered
- Correct
- Incorrect
-
Question 1 of 4
1. Question
Calculate the unit cost for the following activity: A roofer knows he can lay shingles on the roof at an average of 1 square every hour and the roof is 20 squares, his labor wages are $25.00 per square. He also knows that the roof tear off is $22.00 per square, felt is $4.00 per square, fasteners are $2.00 per square and new shingles are $135.00 per square.
What would be the total (R&R) Remove and Replace price for the roof?
CorrectIncorrect -
Question 2 of 4
2. Question
Given the information in the previous the question, the roofer forgot to add for steep roof access. Xactimate allows for $ 8.61 for tear out and an additional $18.65 for replacement for steep slope roofs.
How much money is the roofer owed additionally for the roof?
CorrectIncorrect -
Question 3 of 4
3. Question
When measuring you should always round up to the nearest_____?
CorrectIncorrect -
Question 4 of 4
4. Question
When measuring a roof, which unit of measure would you typically use?
CorrectIncorrect